Olvasónk, Anikó összeszedte a legjobb és leghatékonyabb spórolási módszereket és megosztotta velünk. Ti hogyan spóroltok?
Elmesélné történetét? Segítségre szorul? Van egy hasznos ötlete? Írjon a szegenyekvagyunk@gmail.com címre !!
Az alábbi témákban várjuk a leveleket:
- Elszegényedés
- Kilátástalanság
- Spórolási tippek
- stb
Helló!
Ha nem gond, maradjunk a tegeződésnél, cserébe igyekszem rövidre fogni. A felhasználást rád bízom, nevem nélkül bármi mehet belőle, bárhogyan. (Részlet, vagy egész, szerkesztve, csoportosítva, akármi; amilyen hozzájárulásra szükséged van).
Több szál is oda vezetett, hogy most a blognak írjak. Sok személyes tapasztalat van és ha ezzel tudok, hát szívesen segítek azoknak, akik itt leírták a történetüket.Talán tudok néhány helyzetre elérhető megoldást.
Úgy láttam, mindenki általánosságban "spórol". Sajnos, sokan nem is tudják, hogyan lehetne spórolni. Pl a főzésen, étkezésen, ruházaton, közüzemi és egyéb szolgáltatásokon.
Előre fizetős villanyóra:
Talán jobb, ha nem adósság halmozódik, hanem annyi áram van, amennyi kell és még megfizethető éppen.
(Ahol a fűtés vagy a főzés nem áramhoz kötött.) A hűtőnek és heti egy mosásnak kalkulálható a fogyasztása, ezen is lehet spórolni.
Palackos gáz a főzéshez:
Nincs "rendszerhasználati díj" vagy más címen (karbantartás, stb) átalány. Az egyik lakásunkban a lakótelepen gázóra nem volt, mai napig sincs, gázrózsák száma alapján volt a havi átalánydíj. De minek fizetne, aki nem főz, mert nincs mit, vagy miből??? Meg mért fizetne annyit, mint egy négytagú család, ha egyedül van?
Fűtés
A távfűtés a legdrágább, ami van. Kevesen tudják, hogy "Távhős" lakásokban is LEHET leválni a szolgáltatásról, egyetlen lakásnak is, nem csak az egész háznak, (pl mikor a ház más megoldást v szolgáltatót talál)! Ehhez a házbeliek hozzájárulása kell, ami nem kis munka és magyarázkodás... Ám nem gyűlik az adósság... Ehhez az is hozzá tartozik, hogy a melegvíz szolgáltatást is le lehet mondani! Ettől még hideg víz van a lakásban! A hidegvízre pedig átfolyó vízmelegítő köthető!
Önkormányzati támogatások
Fűtéshez/közüzemi számlákhoz egy másik megoldás lehet, hogy az Önkormányzathoz fordulhatunk. Sajnos épp a kapható segélyeket, támogatásokat nyirbálják és az Önkormányzatok sem dúskálnak. Az egyik ilyet Lakhatási támogatásnak hívták, jövedelmi helyzetet kellett igazolni, meg hogy elmaradás nincs, és átmenetileg kell a támogatás. Van/Volt (?) vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatási forma is. Az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzik jelzálogjogként a támogatás összegét, ha visszafizetésre kerül, törlik. Ha el kell adni az ingatlant, mert nem tudja a tulajdonos fenntartani tovább, akkor az eladási árból fedezik.
Jogsegély
A bíróságokon van fogadóóra, ahol bárki ingyenesen tanácsot kaphat. Nem mondom, hogy a legsegítőkészebbek, és célszerű készülni előre. Konkrét ügy, konkrét kérdések, saját elképzelések megoldásra... Elméletileg kérvény, beadvány, igénylés, jogosultság témákban konkrét, akár megírásban segítséget kell kapni! Mert jár!
Munkaügyi központ
Regisztráltassa magát mindenki, akkor is, ha pénzt nem kap, mert egy csomó szolgáltatás jár, járhat.
PL: Önéletrajz írásra szakosodott kollégák vannak. Közmunkát lehet kapni. Támogatott képzéseken részvétellel szakma, új szakma szerezhető. Állásajánlatokhoz lehet hozzáférni!
Fejvadász cégek
Sokan nem tudják, a jó fejvadász cégek az állást keresőknek ingyenesek! Szakképesítés nélkül persze nem biztos, hogy van esélyünk, de láttam én már GYÁRI, fizikai munkát is fejvadászcégnél. A megbízó pedig naponta saját busszal hordja Budapestről a gyárba a dolgozókat és vissza! Ha nincs szakmánk, de valami nyelvet beszélünk és érettségink van, akkor is kiváló munkákat tudnak ajánlani!
Munkát személyesen
Nagyobb cégek, gyárak, boltok, stb központjában vagy recepcióján adhatunk le személyesen önéletrajzot. Ott, helyben szinte biztosan csak a recepcióig jutunk, szóval valami elérhetőségünk kell, hogy legyen, amit az önéletrajzba beírunk... Ipari parkokban, irodaházakban egyszerre (egyetlen úttal) több szóba jöhető munkáltatót is megkereshetünk.
Ruházat
Nem szégyen turkálóból öltözni, de csak jobb állapotú darabokat vegyünk meg. Sok templomban tartanak olyan vásárlási lehetőséget, ahol hasonló áron vásárolhatunk és nem csak ruházatot! Érdemes utána nézni.
Ételek
A boltokban sokszor akciósak a közeli lejáratú termékek. Konzervet, tésztát, rizst ezekből nyugodtan lehet venni.
A "minőségét megőrzi" dátum után is ehető, veszélytelenül, csak max nem olyan szép vagy nem olyan finom az étel. Ha ilyen húst veszel, azt már csak FŐZÉS, elkészítés után FAGYASZTHATOD! A hőkezeléssel kipusztulnak a bacik, aztán a felhasználáskor újra alaposan hőkezelni kell!!!
Főzés
Ezek a receptek nem egészségesek, de az éhezésnél biztos, hogy jobbak. Régi-régi paraszti ételek és újrahasznosítás a köbön, akár 100Ft-ból leves és második étel? Reggelig bírnám írni a "recepteket"... vizes cukros kenyér? Megvan valakinek? Nagy kedvencem volt a tejfölös-cukros kenyér!
Zsír
Az olaj nem ehető, már, ha a hasmenés nem kívánatos, így néhány sütés után kidobnád.
Ezzel szemben a zsír ehető - igaz, meg kell szoknia a gyomornak, át kell rá állni. Bármi, amit sütsz benne, ízt ad neki, kenyéren is finomabb az üres zsírnál! De sok "hurkazsíros" kenyeret tettünk! Gyerekként "piroszsíros" kenyérként kértük!
Krumpli levéből tojásleves
Meghámozott, kockázott krumplit megfőzni, de kevesebb sóval, mint általában!
A főzővizet leszűrni egy lábasba, és közepes tűzön belecsurgatni egy felvert tojást folyamatos kevergetés mellett.
Pár szem főtt krumplit is beledobhatunk, hogy tartalmasabb legyen.
Krumplipörkölt
A fenti főttkrumpliból. Hagymával, zsírral és pirospaprikával pörköltalapot készítünk. Célszerű rá egy kanál lisztet tenni, mint a rántásnál és beleforgatni a krumplit, felengedni vízzel izlés szerint.
Gölődin leves
Főtt krumpliból liszttel, tojással, sóval nudlitésztát csinálunk. Egy nagyobb részét nudlinak, gombócnak, krumplilángosnak stb főzzük/sütjük, ahogy szokás.
Egy kisebb részből pár apró gombócot gyúrunk.
Hagymás, paprikás, rántásos alapot vízzel bőven felöntjük és ebben megfőzzük a gombócokat.
Tejfölös gölődin
Nudlitésztát, mint fent, elkészítjük, kis gombócokat gyúrunk, amit sós vizben kifőzünk. Zsíron hagymát párolunk, megszórjuk pirospaprikával, egy tejfölt v megaludt tejet belekeverünk. Ebbe forgatjuk a gombócokat.
Rántásos vagy prézlis nudli
Nem tudom, más is ismeri-e a rántásos nudlit gyerekkorából. Ez lényegében sós nudli. Ha nincs rá jobb, pl nincs mákunk, bizony, finom tud lenni. A rántást NEM szabad vízzel felengedni, mert akkor sűrű lesz nagyon és csirizes. A zsíron pirított, enyhén sózott lisztbe forgatjuk a megfőtt nudlit. Nekem nagy kedvencem. A prézlis nudli házi darálású prézlivel készült nálunk mindig. Mint a szilvásgombóchoz, zsíron pirított morzsát készítünk, aba forgatjuk a főtt nudlit és porcukrozzuk.
Mammica
Maradék száraz zsemle és kifli vagy kenyér az igazi hozzá, nem a friss.
Forralt tejbe teszünk egy kis cukrot, vagy kakaót készítünk belőle. Ezzel áztatjuk el az apróra tépett v kockázott pékárut. Reggelire vagy vacsira nekem mindig bejött, felért egy édességgel.
Mákos guba
Jó lesz akár milyen száraz pékáruból, amit felkockázunk, megpirítunk. Vajazott edénybe tesszük, megszórjuk mákkal, majd forró tejjel meglocsoljuk.
Megsütjük, míg a teteje ropogós lesz.
Húsok
Ha húst veszünk, célszerű egész csirkét venni, nem a drágább mellet vagy combot. Az aprólékból jó leves lehet (nyaka, háta lába, szárnya hegye) Nálunk a pörkölt a szárnya és a combja, ez utóbbit félbe vágom a csont mentén, akkor egyszerre fő meg a szárnyával. A csontos hús mindig olcsóbb, mint a filézett! A csont jó lesz levesnek, érdemes összegyűjteni lefagyasztva. A piacokon gyakran lehet "apróhúst" kapni, főleg csirke, pulyka bontásánál keletkezik. Dirib-darab, az igaz, de az íze nem rossz és kell a fehérje az étkezéshez! A csirke bőréből nálunk mindíg friss tepertő készül anyu konyhájában. Ebben a zsírban kisüti a májat is. Azt meg külön imádom, ha a zsírban "el van kaparva" a máj, és abból készül a zsíros kenyér... hagymával... Lehet egyébként bőrt és hájat kapni a piacokon, direkte tepertőnek!
Na, bocs a hosszú levélért, már csak egy gondolat volna hátra.
Jó, hogy van, aki foglalkozik mások sorsával, akár annyiban, hogy lehetőségük van megírni a sorsukat.
Sajnos, lelkileg nehéz ennyi történetet befogadni és többet visszaolvasni. Jó lenne, ha esetleg a blogban külön lennének a "tippek, hogy csinálom" jellegű dolgok és az "élettörténetek". Nem tudom, van-e, akinek jobbra fordult a sora és azt is megosztotta esetleg, de nagyon jó lenne azt is olvasni!
További jó egészséget és kitartást a felvállalt feladatodhoz! Ha jut energia rá, örülnék egy visszajelzésnek.
Üdv: Anikó