Olvasónk kálváriája egy el nem készülő építkezésről szól, amelybe anyagilag és lelkileg is belerokkant a család.
Elmesélné történetét? Segítségre szorul? Van egy hasznos ötlete? Írjon a szegenyekvagyunk@gmail.com címre !!
Az alábbi témákban várjuk a leveleket:
- Elszegényedés
- Kilátástalanság
- Spórolási tippek
- stb.
Tisztelt Szerkesztő!
"Szegénység - Ennyibe kerül az élet" című bejegyzést olvasva az ott látható felkérésre "ragadtam tollat".
Lényeg a lényeg, kisebb nagyobb megszakításokkal folyt az építkezés.
Mi eközben szerződtünk volna a R....... Bankkal. Mire az aláírásig jutottunk, addigra teljesen megváltoztatott szerződés szövegezést kaptunk, mely közelében nem volt az eredetileg ajánlottnak!
Ezért velük nem kötöttünk szerződést, újra elölről kezdtük a bank keresését.
2008 márciusára végre összejött a szerződés, de itt sem úgy, ahogy az előzetes megbeszéléseken felajánlott lehetőség elhangzott. A folyósítási ütem másképpen alakult, viszont a szövegezés az eredetileg felajánlott maradt.
Mi nem akartunk Svájci frank hitelt, de a kért összeget csak ebben vagy az Euróban felvett hitelben kaphattuk meg.
Forint alapúban a közelében nem jártunk a szükséges összegnek! Kényszer volt, ennek okán vállaltuk, hiszen a munkák már javában folytak.
Beköltözési határidőnek 2008 karácsonyra lett megjelölve. Boldogan vártuk, hogy a Jézuska meghozza a házunkat, és annak örömére sok év után végre először valódi fenyőfát állítva ünnepelhessünk.
Ám jelentős csúszások voltak! (Ez biztos valami Magyar virtus. Külföldön miért nincs ekkora galiba?) Meg kivitelezési hiba, de azt "sikeresen" megoldotta a kivitelező és a mérnök. Pincés házról van szó. A pince belső lejáratánál kimaradt egy áthidaló gerenda, melyet pótolni kellett. Nem a tervek szerinti lett a kialakítása, de akkor úgy gondoltuk, kompromisszumokkal jó lesz
2008 év végén még nem tudtuk a nyílászárókat sem beszereltetni.
2009 év elején végre eljutottunk oda, hogy TETŐ VOLT a házon! Volt öröm, boldogság! Jöttek a nyílászárók, és végre úgy nézett ki a ház, mint egy ház. A tetőfedő ács a kivitelező gyermekkori barátjaként lett bemutatva, vele szerződtünk le előzetes megbeszélés és árajánlat kérését követően.
Jött a villanyszerelő, bekábelezett mindent. Mi elmondtuk, mit szeretnénk, az ember "megcsinálta" mint a kivitelező saját villanyszerelője. Ám valahogy nem akart az ELMŰ megjelenni és a végleges bekötést megcsinálni. Három hónapnyi félrebeszélés után kiderült, hogy a kivitelezőm tartozik már három munkával a villanyszerelő felé, ezért az ember addig nem akarta átadni a munkát, míg ki nem lesz fizetve.
Végül saját kezűleg én jelentettem be a munkát a szolgáltatónál, így a bekötés megtörtént.
Itt is volt meglepetés, mert a papírok alapján kiderült, hogy a villanyszerelő nem a saját neve vagy vállalkozása és nem is a kivitelezőm neve alatt dolgozik, hanem egy számomra teljesen ismeretlen vállalkozó nevében adta át a munkát.
De legalább ez is készen volt!
Belső munkák folytatódtak, mint álmennyezet, szigetelés.
És ekkor jött a ménkű!!!
A ház falszerkezete több helyen megrepedt, szó szerint eltörtek a téglák, és a falak megnyíltak, kifelé irányban a felső részükkel szétnyíltak!
Egyértelműen látszott, hogy a tetőszerkezet súlyát nem bírták megtartani!
Értesítettem a mérnököt. Mikor kijött a helyszínre, meglepődve kérdezte: "Már itt tartotok?"
Első pillanatban nem is tudtam értelmezni ezt a kérdést. Ám azonnal kiderült, hogy a kivitelező "elfelejtette értesíteni" a kötelezően bemutatandó munkákról a mérnököt, aki egyúttal szerződésünk szerint a felelős műszaki vezető is volt, az pedig "elfelejtett arra járni".Engem viszont mindkettő arról tájékoztatott, hogy minden rendben.
A hiba miatt statikus mérnököt hívtunk ki. Így megállapítást nyert, hogy a fal tetejére elfogadhatatlanul rossz, hiányos koszorú szerkezet épült, majd arra hibás és szintén hiányos tetőszerkezet.
Sem az alsó, sem a felső rész nem állékony.
Statikus elkészített egy felmérés alapján kidolgozott javítási tervet.
Ezt az ács nem vállalta, hivatkozva arra, hogy a kivitelező - ne felejtsük, gyermekkori barátok! - nem engedte meg, hogy több anyag kerüljön beépítésre a tetőszerkezetbe, valamint a falszerkezet hibája a baj okozója. De hogy szólhat bele a kivitelező az ács munkájába? Hiszen külön szerződés volt az áccsal!
A kivitelező azért hőzöngött, mert szerinte az ács kispórolta az anyagot a tetőszerkezetből.
Végül az ács "szakértő tanácsaival" és a statikus előírásainak figyelembe vételével a kivitelező saját pénzén "javította" a hibát.
Nem sikerült.
A tető ezt követően hullámos lett, és egy taréjszelement eltörtek. Ennek javításához a fél tetőről a cserepeket vissza kellett volna bontani, de senki nem vállalta. Az ács ideiglenes jelleggel átlapolással javította.
A fal nem tudom, hogyan lett "összeragasztva", ezt senki nem tudja. Tégla megbontva nem lett, a töröttek cserélve nem lettek.
A munka nem haladt, majd újabb problémák jelentek meg.
Így 2009 nyarán a brigádot kidobtam.
Bátorságomért (botorságomért?) a kivitelező meg akart verni. Végül kiszaladt a házból, és autójából kiabálva megfenyegetett, hogy feljelent.
Ő nem tette meg, én igen.
Még ez év végén a területileg illetékes bíróság kérésünkre Független Igazságügyi Műszaki Szakértőt rendelt ki. A szemle további súlyos hibákat tárt fel.
Miután a kár összegével és annak kiszámítási módjával nem értettünk egyet, újbóli szemlét kértünk.
Közben barátaim segítségével igyekeztem az általam menthető hibákat kijavítani, és a folytatást előrébb vinni.
Második szemlén munkánkat jónak ítélte meg a szakértő.
Közben fogyott a pénz.
2010 augusztusban sms értesítés jött a bankunktól. Több mint öt és félmilliós tartozás szerepelt benne!
Kettő napi folyamatos utánajárás eredményeként megtudtam, hogy egy számomra ismeretlen személy inkasszót csinált a számlánkon.
Következő nap az is kiderült, hogy az ismeretlen Független Bírósági Végrehajtó.
Talán nem meglepetés, a neve mostanában nagyon sokszor negatív tartalommal volt olvasható különböző hírportálokon.
Miután felkerestem, kiderült, hogy mi áll az inkasszó mögött.
Megdöbbentő volt szembesülni egy hetedik éve lezárt banki lízingről, mely irányomban tartozás nélküli lezárt ügynek volt a bank felől banki dokumentumokkal jelezve.
Ez az inkasszó fizetésképtelenné tett. Ugyan akkor az is kiderült, hogy az ügyet szándékosan úgy vitte át a banktól az elmaradásokat megvásároló végrehajtó, hogy egy olyan régi és anno a bank felé is bejelentett lakcímet használt az ügy folyamán, ahol évek óta már nem lakom. Ez a cím az első bekezdésben olvasható eladott lakás.
Ugyan akkor a bank felé bejelentett új lakcímemet nem jelezte az eljáró bíróságnak! Ezzel engem a védekezés lehetőségéből szándékosan kizárt a saját anyagi haszonszerzésének érdekében!
Mint mond erre a Magyar Bíróság? Nekik nem kötelességük vizsgálni a beadványokon szereplő lakcímek valódiságát!
(Hogy ezt értsük: Én feljelentek valakit valamiért, hogy tőle bírósági határozattal pénzhez jussak. Megadok valami lakcímet, amiről tudom, hogy senki nem fog visszajelezni. A postás kiviszi az anyagot, mely így megválaszolatlan marad. Így alperes elmaradása miatt annak távollétében határozatot hoz a bíró, melyre hivatkozva végrehajtási kérelmet adok be. Ezt megkapva a kijelölt független bírósági végrehajtót megbízom a pénz behajtásával. A független végrehajtó ezt megteszi, persze a saját költségeit meg kell téríteni. Így kamatokkal sok pénzhez jutok, és a beperelt csak akkor tudja meg, hogy mi történt, amikor a banki számláján megjelenik a mínusz! Szép?)
Ha az én esetemben a lakásomat megvásárló azóta is ott lakó ember csak egyszer jelzi a postásnak, vagy a 150 méterre levő postában az ügyintézőnek, hogy téves a cím, ott én nem lakom, ott Ő lakik, akkor már megkerestetett volna a bíróság! Ennyit a MAGYAR EMBER hozzáállásáról! Vagy ne általánosítsak?
Szóval inkasszóval pénz el. Két gyerek beiskolázási költsége másnál.
Kérvényt írtam a bankomhoz, az ügyre való hivatkozással fizetési könnyítést kértem.
Három hónap múlva a sok rákérdezésre végre kiderült, hogy a központban leadott és átvetetett kérvényemről senki nem tud!
Így az átvételeztetett kérvényt ismételten bevittem és átvetettem.
Válasz nem jön. Rákérdezek, bemegyek, tárgyalok. Minden esetben rosszabb körülmények közé akar szorítani a bank. Én ezt nem fogadom el, az ügy húzódik. Végül 2011-ben nem bírom azt a keveset sem törleszteni, bár már majdnem utolértem magam.
Nagyobbik gyermek megy felsőoktatásba, be kell iskolázni, Ő a JÖVŐ!
Innentől kezdve nem fizetek.
Nem fizetek, mert a tárgyalások rendre kényszerítenének, hogy rosszabb helyzetbe hozzam magam.
Nem fizetek, mert a tárgyalások ellenére folyamatosan telefonon zaklat a bank másik részlege.
Nem fizetek, mert a tárgyalásaink ellenére már behajtónál van az anyagom, és onnan is kapom a "rábeszélést".
Végül 2014 év elejére megállapodunk. Már a harmadik behajtó dolgozott ügyemben, mely összerakott egy fizetési könnyítést. De kérdezhetjük, miért a behajtó rakta össze az anyagot? Miért nem a BANK?
Bár az ígéret ellenére szerződés tervezetet nem kapok, de megalkuszunk. Könnyített hitelezésben vagyok.
Ugorjunk kicsit vissza az időben. Kettő év pereskedést követően a bíróságon mint alperes pert nyerek az inkasszó ügyben. A Bírósági Határozat jogerőssé válik, és az ellenem beadott keresetet elutasítja, továbbá megállapítja, hogy nekem túlfizetésem van ebben az ügyben, így az a másik bank tartozik nekem.
2014 év végén decemberi ajándék, hogy az inkasszált pénzemet visszakapom. Lesz ajándék karácsonyra!
A kamatok azóta sem érkeztek meg.
A túlfizetésem még mindig kamataival együtt annál a banknál.
Kártérítést még nem tudok indítani. Kérdezitek, miért?
A saját bankom olyan az inkasszó ügyben keletkezett iratokat tulajdonol, melyekben egyértelmű bizonyítékok vannak a szándékos rosszhiszeműségre, az anyagi haszonszerzés céljára elkövetett visszaélésekre. Miután ezen anyagok kiadását megtagadta ezidáig a bank, és ezekkel együtt megtagadta a még nem fizetésemet megelőző feliratkozásomat a végtörlesztésre - kikerülni a devizából legalább - , így a kárösszeg számszerűsítése nem alátámasztható.
Pici érdekesség: Öt és félmillió plusz egy kevés volt az inkasszó, de amikor beléptem az ügybe, akkor ez lecsökkent hárommillió nyolcszázezerre!
Elszámoltuk. Ennyi volt a magyarázat. A bankomnál viszont mindkét összegről beérkeztetett iratok vannak!
Ezután a kitérő után folytassuk a házzal! 2009-ben történt beadványunkat követően 2013-ban megvolt az első tárgyalás. Elnapolva, mert nem jelentek meg az alperesek. Abban az évben még kettő tárgyalás.
Tavaly három tárgyalás egész évben.
Idén volt egy, fél óráig tartott.
Üdvözlettel, Bobby.